Motocross, czyli przyjemność z pisania o czymś nieznanym

MXGP - motocross od podstaw
fot.www.mxgp.com

W swojej pracy redaktorskiej stykałem się z różnymi tematami co pozwoliło mi się dobrze przygotować na nowe wyzwania wynikające z copywritingu. Jednym z ciekawszych wyzwań było przygotowanie obszernych artykułów na powstającą witrynę poświęconą motocrossowi.

Osobiście nie jestem pasjonatem jazdy na dwóch kółkach. Mimo to motocross okazał się bardzo ciekawym tematem, a zgłębianie jego zasad i poszczególnych serii zawodów okazało się niezłą przygodą. Właśnie takie zlecenia lubię najbardziej. Paradoksalnie tematy, w których nie obcuję na co dzień pozwalają na najbardziej kreatywne wykonanie swojej pracy.

MXGP - motocross od podstaw
fot. www.mxgp.com

Dlaczego pisanie o czymś czego się nie zna jest lepsze? 

Mam wrażenie, że pisanie o bliskim sobie temacie potrafi wepchnąć autora w pułapkę znajomości, a to prowadzi do przeoczenia jakiegoś detalu. Oczywiście zawsze analizuje napisany tekst pod wieloma względami w tym pod merytorycznym. Jednak praca nad nowym tematem sprawia, że już na etapie przygotowań dba się o każdy najmniejszy detal, informację i ciekawostkę, co sprawia wielką przyjemność w tworzeniu. A gdy się czerpie radość z pracy to kreatywność skacze do góry.

Prawa autorskie do materiałów o motocrossie przekazałem klientowi, ale pozwolę sobie zacytować kilka akapitów z przygotowanych tekstów. Zlecenie obejmowało stworzenie materiałów do wypełnienia całej witryny ze wszystkimi podstronami. Poniżej możecie przeczytać krótkie fragmenty:

MXGP - motocross od podstaw
fot. www.mxgp.com

"W świecie sportów motorowych znajdziemy wiele interesujących dyscyplin, ale niewiele z nich jest tak ekscytująca, jak motocross. To właśnie na torach tej dyscypliny możemy znaleźć walkę ramię w ramię, efektowne uślizgi na szutrze i błocie, czy w końcu motocykle fruwające w przestworzach. Motocross to sport dla ludzi pozbawionych strachu i kibiców żądnych fenomenalnych widowisk. Jednak czym właściwie jest motocross?"

"W historii motocrossu nie od razu używano motocykli o mniejszej pojemności. Te dochodziły do mistrzostw w miarę rozwoju technologii. Pierwszy raz klasę 250 cc uformowano w 1962 roku, czyli dekadę po stworzeniu mistrzostw. Od 1975 roku zawodnicy mogli się ścigać w klasie 125 cc. Obecnie te najmniejsze maszyny stanową klasę MX2. Największe potwory odsunięto na ostatni plan przypisując im klasę MX3. W jej ramach mogły startować motocykle o pojemności do 650 cc. Ostatecznie klasę usunięto z rozgrywek w 2014 roku, a MX1 stało się klasą MX."

"Joël Robert pochodzący z Belgii zdobył w swojej karierze sześć tytułów mistrza świata. Zawodnik zasłynął swoim nietuzinkowym stylem. Kibice kochali jego wyprzedzania wewnętrzną stroną toru i niesamowite tempo. Tempo tak dobre, że w czasie wyścigu potrafił on się zatrzymać i posłać całusy do publiczności."

"Przede wszystkim zacznijmy od tego czym jest supercross. Jak wspomnieliśmy jest to dyscyplina wywodząca się z motocrossu. W tym wypadku zawody są organizowane na sztucznie zbudowanych torach umiejscowionych zazwyczaj na stadionach. Szutrowe trasy cechują się licznymi zakrętami oraz skoczniami, na których zawodnicy mogą zaprezentować loty motocyklami. Osadzenie tras na stadionach sprawia, że kibice mają bardzo ułatwione zadanie w oglądaniu zmagań motocyklistów. Paradoksalnie to właśnie supercross stał się popularniejszy od motocrossu za oceanem."