Teksty zapleczowe - co to takiego?

Teksty zapleczowe


Ostatnio opowiadałem Wam o tekstach preclowych, czyli bardzo prostych treściach do pozycjonowania stron. Dziś przyjrzymy się utworom tekstowym stojącym nieco wyżej w hierarchii, czyli tekstom zapleczowym. 


Teksty zapleczowe są dłuższe i bardziej rozbudowane od precli, ale ich tworzenie również nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jak w przypadku artykułów. Do napisania treści na zaplecze nie potrzebujemy szczegółowego przygotowania, a jedynie pozyskania wiedzy pozwalającej ogólnie poruszyć dany temat. Spora część copywriterów specjalizuje się właśnie w tej formie twórczości.


Czym jest tekst zapleczowy?


Najprościej powiedzieć, że tekst zapleczowy jest treścią mającą zachęcać czytelnika do kliknięcia linka, zakupu w sklepie internetowym czy skorzystania z witryny docelowej. Ta forma tekstu pełni na pierwszy rzut oka podobną rolę do precli, ale w przeciwieństwie do nich nie powstaje dla robotów skanujących strony. Precle mają jedynie spełniać wymogi algorytmów wyszukiwarek, zaś teksty zapleczowe muszą zainteresować czytelnika. 


Przygotowanie takiej treści wymaga już sprawnego posługiwania się językiem i tworzenia interesujących materiałów zachęcających czytelnika do dalszego obcowania z tematem. Właśnie dlatego pomoc copywritera jest tu nieoceniona, ponieważ może on stworzyć tekst interesujący dla osoby czytającej, a przy tym odpowiednio skonstruowany dla robotów Google. 


Teksty zapleczowe pozwalają między innymi na umiejętne nasycenie nowych witryn internetowych słowami kluczowymi. Odpowiednio skomponowane treści na podstronach pozwalają umocnić daną stronę pod kątem SEO. 


Jak powinien być skonstruowany tekst zapleczowy? 


W przeciwieństwie do precli teksty zapleczowe służą nie tylko robotom wyszukiwarek, ale także czytelnikom. Oznacza to, że nie mogą być krótkie i bezsensowne. Zakłada się, że treść na zaplecze powinna zawierać przynajmniej 2500 zzs (znaków ze spacją). Tekst o takiej długości musi już posiadać odpowiednią konstrukcję, która będzie atrakcyjna dla odbiorców.


Tworząc tekst na zaplecze należy zadbać o odpowiednie nagłówki, śródtytuły i przejrzyste akapity. Podobnie, jak w przypadku precli wartość merytoryczna nie jest tu kluczowa, ale tekst zapleczowy powinien zachęcić do dalszego zgłębiania tematu i zainteresowania się witryną czy ofertą, której dotyczy.


Copywriter pracujący nad tekstem zapleczowym musi pomyśleć o odpowiednim tytule zwracającym uwagę czytelnika i zachęcającym do zapoznania się z artykułem. Treść choć pozbawiona specjalistycznych i wyczerpujących informacji musi być na temat, czyli musi się odnosić do fraz kluczowych jakie ma wypromować oraz musi zatrzymać przy sobie czytelnika. Większe skomplikowanie tekstu zapleczowego sprawia, że jest on droższy od precli, ale też przynosi znacznie większe korzyści i buduje nie tylko pozycję w wyszukiwarkach lecz również wizerunek marki. 


Podsumowując, tekst zapleczowy powinien się cechować:

- średnią wartością merytoryczną;

- długością co najmniej 2500 zzs;

- odpowiednią zawartością słów i fraz kluczowych;

- poprawnością gramatyczną, ortograficzną i stylistyczną.


Teksty zapleczowe muszą być również unikalne, a co za tym idzie na żadnym zapleczu nie możemy umieścić takich samych treści. Dobry copywriter potrafi opisać jeden temat na wiele sposobów, a przy tym zawsze zadba o odpowiednią konstrukcję tekstu zapewniającą pozytywne efekty SEO. 


Czym jest zaplecze SEO?


Na koniec warto sobie powiedzieć czym jest zaplecze pozycjonerskie? W skrócie jest to zbiór stron pracujących na pozycjonowanie witryny docelowej. Mamy więc do czynienia ze stronami tworzonymi specjalnie w celu umieszczania na nich odnośników do konkretnej witryny, czy też serwisami, na których umieszczamy sponsorowane artykuły zapleczowe z odsyłaczami.


Zapleczami są często blogi i z tego powodu wiele firm przy tworzeniu firmowych blogów korzysta z usług copywriterów. Dzięki temu budują atrakcyjną dla czytelników treść, która dostarcza podstawowych i ciekawych informacji, a przy tym pracuje na rzecz witryny docelowej, czyli np. firmowego sklepu. Obecnie teksty zapleczowe są niezwykle ważne w SEO i mają znacznie większą siłę niż klasyczne presell pages. Warto zainwestować nieco więcej, aby uzyskać lepsze efekty.